MELANIN: A BŐR SZÍNES VÉDŐRENDSZERE
Ahhoz, hogy megértsük, mi okozza a hiperpigmentációt, először is meg kell vizsgálnunk a bőr pigmentációjáért felelős alapösszetevőt: a melanint.A melanin a bőrszínt, hajszínt és szemünk színét meghatározó természetes anyag. A melanocita nevű sejtek termelik a melaninszintézis vagy melanogenezis néven ismert folyamat során. Mivel több melanin több pigmentet jelent, a barnább bőr és sötétebb haj általában magasabb koncentrációban tartalmaz melanint, mint a világos bőr és szőkés haj.
Önmagában a bőrünkben lévő melanin jótékony hatású. Fő célja a bőr védelme az UV-sugarak elnyelése által, mert így nem keletkeznek a bőrt károsító szabad gyökök. A bőrt érő környezeti hatások (például UV-sugárzás vagy légszennyezés), akne, bőrhibák vagy sebek miatti gyulladás automatikusan aktiválja a mediátorokat, amelyek azt üzenik a melanocita sejteknek, hogy fokozzák a melanin termelését az extra bőrvédelemért. Ezért égünk le kevésbé, ha már lebarnultunk – a lebarnult bőr színéért felelős extra adag melanin fokozottan védi a bőrt a káros UVB-sugarak ellen. (Bőrtónustól és a lebarnulás mértékétől függetlenül mindig védd a bőröd a napsütéstől széles spektrumú fényvédő segítségével.)
TÚL SOK A JÓBÓL
Gond akkor lehet, ha a környezeti tényezők, mint például az UV-sugárzás vagy a légszennyezés, a hormonális ingadozások vagy fizikai trauma és bőrkárosodások túlzottan stimulálják a bőr természetes védelmi mechanizmusait, gyulladást és melanin túltermelést okozva. A keletkező többlet pigment felhalmozódva egyenetlenül helyezkedhet el a felhám sejtjeiben, ami hiperpigmentációhoz, pigmentfoltokhoz, a bőrön a kiváltó gyulladás megszűnte után is jól látható sötét területek keletkezéséhez vezethet.A HIPERPIGMENTÁCIÓ OKAI
Szóval, mi okozza a hiperpigmentációt? Erre nincs egyértelmű válasz, mert a hiperpigmentáció különböző típusaiért sokféle belső vagy külső tényező felelős.
A hiperpigmentáció lehet genetikai vagy hormonális; kialakulhat idővel az életkor előrehaladtával vagy a napsütés hatására; kiválthatják bizonyos gyógyszerek vagy a bőr fizikai sérülését követő gyulladás, például akné, rovarcsípés, vágások és horzsolások, valamint kozmetikai eljárások következménye is lehet.
A hiperpigmentációt okozó gyakori tényezők:
ÖRÖKLETES PIGMENTFOLTOK
A hiperpigmentáció genetikai eredetű is lehet. Egyes öröklött betegségek a bőr hiperpigmentációjával járnak. A barna vagy fekete foltokkal járó aktinikus lentigo és szoláris lentigo, azaz öregségi foltokra és májfoltokra való hajlam gyakran örökletes. A magasabb melaninszintű bőr genetikailag hajlamosabb a hiperpigmentációra.
GYÓGYSZEREK ÁLTAL KIVÁLTOTT BŐRELVÁLTOZÁSOK
Bizonyos gyógyszerek, antibiotikumok és akne elleni gyógyszerek, például a retinolos krémek és tabletták is növelhetik a bőr fényérzékenységét. Az UV-sugárzás hatására ilyenkor a bőr hajlamosabbá válik a hiperpigmentáció kialakulására.
HORMONÁLIS INGADOZÁS
A szervezet hormonális egyensúlyváltozása miatt alakul ki pl. a terhességi maszk az arcon, de előfordulhat hiperpigmentáció bármilyen napfénynek kitett területen. A melasma nem csak várandósoknál fordulhat elő, de náluk gyakoribb a hormoningadozás miatt. A fogamzásgátló tabletták is felelősek lehetnek a pigmentfoltok megjelenéséért. A hormonális eredetű akne is okozhat olyan bőrelváltozásokat, amelyek UV-sugárzás hatására foltokká alakulhatnak.
GYULLADÁS UTÁNI HIPERPIGMENTÁCIÓ (PIH)
A bőr fizikai károsodásai, a sebek, az akne, fertőzések, mint például tinea versicolor (napgomba), kozmetikai eljárások, például kémiai hámlasztás vagy lézeres kezelés, szúnyogcsípés, égési sérülések, vágások, karcolások és még a borotválkozás (!) által okozott sérülések is kiválthatnak gyulladás utáni hiperpigmentációért és pigmentfoltokért felelős folyamatokat, ha a gyulladt, irritált vagy sérült bőrt UV-sugárzás éri.
A hiperpigmentáció megfelelő kezelése érdekében fontos először megérteni a kiváltó okot, hogy hatékony legyen a pigmentfoltok elleni terápia.
UV FÉNY: A KÖZÖS NEVEZŐ
Ha megvizsgáljuk a hiperpigmentáció különböző okait, megtaláljuk a legnagyobb közös nevezőt; a napfényt azaz az UV-sugárzást.Az UV-sugarak által kiváltott gyulladásos reakció a bőrben a melanintermelés fokozására utasítja a melanocita sejteket. Az UVB-sugarak gyulladásos reakciót váltanak ki, amelyet leégésként ismerünk, míg az UVA-sugarak szabad gyököket vagy oxidatív stresszt okoznak, ami krónikus gyulladást vált ki, amely hiperpigmentációhoz is vezethet.
A hosszan tartó és ismételt napfénynek való kitettség idővel öregségi foltok vagy májfoltok kialakulását okozza. Az UV-sugárzás felelős a gyógyszeres kezelés hatására fényérzékenyebbé vált bőr hiperpigmentációjának kialakulásáért, illetve a sérült vagy irritált bőr gyulladás utáni hiperpigmentációjáért is.
Ha szeretnéd megakadályozni a sötét foltok kialakulását, használj minden nap elegendő széles spektrumú fényvédőt a bőrödre. A pigmentfoltoknál is igaz, hogy a megelőzés egyszerűbb, mint a gyógyítás.
Kattints IDE, hogy megtudd, hogyan védheted meg a bőröd a nap káros sugaraitól!
A PIGMENTFOLTOK ELLENI
LEGHATÁSOSABB MÓDSZER?
A maradandó pigmentfoltok frusztrálóak lehetnek, a terhességi maszk és egyéb súlyos pigmentzavarok feltűnőbb esetei negatívan befolyásolhatják az önbecsülést, a pszichés egyensúlyt és az életminőséget.De ne add fel, van remény! Nincs ugyan varázslatos megoldás, amely egyik napról a másikra eltüntetné a sötét foltokat, de léteznek olyan dermokozmetikai megoldások a hiperpigmentációra, amelyek erőteljes hatóanyagaiknak köszönhetően csillapítják az irritációt, ragyogóbbá és egységesebbé teszik a bőr tónusát, halványítva a már meglévő, gyulladás okozta foltokat, szabályozva a túlzott melanintermelést, megelőzve az újabb pigmentfoltok keletkezését.
A megfelelő bőrápolók rendszeres használat esetén hatékonyan korrigálják a hiperpigmentációt, halványítják a sötét foltokat, és már néhány hét elteltével ragyogóbb és egyenletesebb arcbőrt eredményeznek.
Kattints IDE, ha többet szeretnél megtudni arról, hogyan szabadulhatsz meg a hiperpigmentációtól.