MIT NEVEZÜNK PSZORIÁZISNAK, AZAZ PIKKELYSÖMÖRNEK?
A pikkelysömör egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség. Azért "krónikus", mert hosszú ideig tart a gyógyulás, és azért "gyulladásos", mert jellemző rá a túlreagált immunválasz. A pikkelysömör kiváltó oka genetikai hajlamon múlik (azaz családon belül öröklődik). Gyakran csak felnőttkorban jelenik meg időszakos fellángolásokkal, melyet a stressz vált ki. A pikkelysömör több alváltozatát ismerjük (körülírt, vagy plakkos, guttált, pelenkadermatitisz, a fejbőrön megjelenő illetve a testhajlatokban jelentkező pikkelysömör). Ez a cikk a leggyakoribb fajtával, a körülírt, azaz plakkos pikkelysömörrel foglalkozik, mely az esetek 90%-át teszi ki.
Mi a különbség az ekcéma és a pikkelysömör között? Kattints IDE és a táblázatban részletezzük.
A PSZORIÁZIS KIVÁLTÓ OKAI
MI TEHET A PIKKELYSÖMÖR FELLÁNGOLÁSÁRÓL?
Ikreken végzett kísérletek mutatták ki, hogy a pikkelysömör örökletes vagy genetikai állapot. A pikkelysömörtől szenvedő ikrek tapasztalatai eltérőek lehetnek a fellángolások idejével és mértékével kapcsolatban, mert a kiváltó tényezők sok mindentől függhetnek:
- stressz, túlterhelés vagy érzelmi trauma
- nem megfelelő, dörzsölő ruházat
- bizonyos általános gyógyszerek, beleértve a béta-blokkolókat, az NSAID kategóriába tartozó gyógyszereket (ibuprofen, diclofenac stb.), a lítium és malária elleni gyógyszereket is
- fertőzések (a gyakori légúti fertőzésekkel egyben)
- a bőr különböző sérülései, mint a napégés, tetoválás. Ezt Koebner-jelenségnek nevezzük.
A PSZORIÁZIS TÜNETEI
HOGYAN ISMERJÜK FEL ŐKET?
A plakkos pikkelysömörben szenvedő emberek megvastagodott bőrén fehér pikkelyes, durva vörös foltok jelennek meg. Ezek a plakkok leggyakrabban a súrlódásnak kitett területeken találhatók: térd, könyök, has és hát alsó részén. Előfordulhatnak a fejbőrön, a kezeken és a lábakon is. A pikkelysömörben szenvedőknél gyakran alakulnak ki körömelváltozások is, amikor a körmök kimagasodnak vagy behasadnak (ezt más néven onicholysis-nak hívják).
Ha pikkelysömörben szenvedsz, olvass tovább a kezelési lehetőségekért.
Ekcéma vagy pikkelysömör? Az ekcéma és a pikkelysömör is kiterjedt, vöröslő foltokkal jár a bőrön, mégis különböző betegségekről van szó. Útmutatónkra KATTINTVA megismerheted a legfőbb különbségeket, melyek segíthetnek a betegség felismerésében.
MITŐL ALAKULNAK KI A PIKKELYSÖMÖRRE JELLEMZŐ PLAKKOK?
PIKKELYSÖMÖR: MINDEN A SEJTMEGÚJULÁS SEBESSÉGÉTŐL FÜGG
A pszoriázis kiváltó oka a krónikus gyulladás. Ezt egy immunsejt-típus, az úgynevezett T-limfociták jelenléte bizonyította a pikkelysömörtől szenvedő bőrben. Az ebből eredő gyulladás felgyorsítja a sejtek megújulási folyamatát, minek következtében felgyorsul a keratinociták (a bőr felszínén lévő elhalt sejtek) termelése.
Normális esetben a sejtek útja az epidermisz alaprétegéből a bőrfelszíni szaruhártyarétegig 28 napig tart. Ezt az időt a pikkelysömör 3-4 napra rövidíti.
Ennek eredménye a bőrfelszínen vöröses foltokat okozó elhalt bőrsejtek felgyülemlése.
A PSZORIÁZIS
KEZELÉSE
MILYEN LEHETŐSÉGEK LÉTEZNEK A PIKKELYSÖMÖR KEZELÉSÉRE?
Nem vagy biztos benne, hogy melyik bőrápolási módszer a megfelelő számodra? Olvass tovább szakértői útmutatónkért.
Bőrápoló krémek pikkelysömörre
A pikkelysömör alapkezelése a megfelelő speciális krém kiválasztása. Orvosod előírhat szteroid, vagy D3-vitamint tartalmazó krémet. Létezik egy pár kiváló, szabadforgalmú ápoló krém is, melyek beszerezhetőek gyógyszertárban is, úgy mint az ISO-UREA MD Baume Psoriasis. Segít megszüntetni a pikkelyek keletkezését, megakadályozza a bőrvastagodást és hosszan tartó hidratálást biztosít a viszketés hatékony csillapítására.
Fototerápiával pikkelysömör ellen
A fototerápia keretében a bőrt ellenőrzött dózisú UVA / UVB sugaraknak teszik ki. Ez lelassíthatja a bőrsejtek termelését és csökkentheti a bőrvastagodást. De ezt ne vedd napozásra való felszólításnak: A fototerápia során az UVA / UVB adagját az orvos gondosan kalibrálja.
Pikkelysömör elleni gyógyszerek
A pikkelysömör nagyon súlyos formái ellen orvosod gyógyszeres kezelést írhat elő. Ezek általában immunszuppresszív gyógyszerek, például metotrexát, hogy a hiperaktív immunrendszert kordában tartsák.
Gyógyfürdő, azaz balneoterápia pikkelysömörre
A gyógyfürdő bizonyítottan jótékony hatással van a pikkelysömörre. A termálvíz nyugtat és tisztít, ami segíthet a tünetek enyhítésében.
A gyógyszertárakban kapható La Roche-Posay Termálvíz spray kiváló nyugtató hatással lehet a pszoriázisra.
A pikkelysömör biológiai kezelése
A pikkelysömör nagyon súlyos eseteit "biológia" eljárás néven ismert terápiával kezelik, injekcióval adott antitestekkel. "Megakadályozzák a fogaskerekek egymásba akadását" a pikkelysömör gyulladásos mediátoraihoz kötődve."
EKCÉMA ÉS PIKKELYSÖMÖR
MI A KÜLÖNBSÉG AZ EKCÉMA ÉS A PIKKELYSÖMÖR KÖZÖTT?
Az ekcéma és a pikkelysömör tünetei is a bőr felszínén megjelenő vörös foltok, mégis sokban különbözik a két betegség. A lenti táblázatban összefoglaluk a legfőbb ismertető jegyeket.
Ekcéma | Pikkelysömör | |
Kire jellemző? | Csecsemőkre és kisgyermekekre. Az esetek felében 5 éves korig elmúlik, de előfordulhat serdülőkorban és felnőttkorban is. | Általában 15 és 35 éves kor között jelenik meg. Csecsemőknél és kisgyermekeknél viszonylag ritka. |
Milyen érzés? | Intenzív viszketés. | Nem viszket túlzottan, inkább szúró, égő érzés. |
Hogy néz ki? | Piros, pikkelyes, nedvedző vagy hegesedő foltok. Jól látható vakarózási sérülések és bevérzések. | Kiemelkedő vörös foltok, utacskák, ezüstösen pikkelyes felülettel. A bőr vastagabb és gyulladtabb, mint az ekcémánál. |
Hol fordul elő? | Csecsemőknél: bármely testrész érintett lehet, de különösen gyakori az arcon és a fejbőrön. Idősebb gyermekeknél: A nyak és a bőr redőit (a könyök belsejét, a térd hátsó részét stb.) érinti. | A könyök, térd, fejbőr és arc, hát alsó része, tenyér és talp bőre. A pikkelysömör a körmök leválását és hasadását is okozhatja, ez az ekcémánál nem fordul elő. |
Kiváltó okok. | Bármi, ami a durva szappanokhoz hasonlóan szárítja a bőrt, kiválthatja az ekcémát. Megjelenhet a mosószerek, valamint az allergének, például a házi poratka és bizonyos ételek után is. Az ekcéma fellángolásáról tehet a stressz, a forró és fülledt környezet, vagy a sportolás után izzadság is. | Az ekcémához hasonlóan a pikkelysömört is kiválthatja a stresszt. Torokfertőzések vagy a bőr sérülése (karcolás, vágás, tetoválás stb.) is okozhatja. Bizonyos gyógyszerek felelősek lehetnek a pikkelysömör fellángolásáért, például béta-blokkoló, a nem szteroidos gyulladáscsökkentők (ibuprofen), a lítium vagy maláriaellenes szerek. |
Kezelés. | Az ekcéma fellángolását általában helyi kortikoszteroid krémekkel kezelik, majd bőrpuhító szereket alkalmaznak. Szélsőséges esetekben orvosa gyógyszeres kezelést írhat elő, például metotrexátot vagy "biológiai" szereket (intravénás antitest infúzió), például dupilumabot. | Az enyhe és kismértékű előfordulású pikkelysömör jól kezelhető helyileg kortikoszteroidokkal és bőrpuhító szerekkel. Ajánlott a keratolitikus bőrpuhító szerek használata. Súlyosabb esetben a kezelés orális immunszuppresszív gyógyszerekkel, például metotrexáttal, fototerápiával vagy "biológiai" gyógyszerekkel történik. |
Kattintsd IDE az ekcéma kezelésről szóló további információkért.